close
تبلیغات در اینترنت
6 دلیل برای ازدواج نکردن دختران

جادوی کلمات | سایت تفریحی , سرگرمی

بروزترین مطالب
بخش بایگانی

آخرین ارسالی های انجمن وبلاگ نویسان

6 دلیل برای ازدواج نکردن دختران

مرجانه گلچین یکی از چهره‌های سرشناسی است که به خاطر موقعیت شغلی مجرد زندگی کردن را به زندگی مشترک ترجیح داده است. در این مطلب شما با دلایل زنان برای ازدواج نکردن آشنا می‌شوید.

1+6 دلیلی که دختران ، مجرد زیستن را انتخاب می‌كنند.

ازدواج نمی‌کنم چون ...

لحظه نما:«می‌خواهم مستقل شم» این جمله‌ای است که این روزها بسیاری از دختران جوان به خانواده‌هایشان می‌گویند.

+ در ادامه با ما باشید »»»

6 دلیل برای ازدواج نکردن دختران

مرجانه گلچین یکی از چهره‌های سرشناسی است که به خاطر موقعیت شغلی مجرد زندگی کردن را به زندگی مشترک ترجیح داده است. در این مطلب شما با دلایل زنان برای ازدواج نکردن آشنا می‌شوید.

1+6 دلیلی که دختران ، مجرد زیستن را انتخاب می‌كنند.

ازدواج نمی‌کنم چون ...

لحظه نما:«می‌خواهم مستقل شم» این جمله‌ای است که این روزها بسیاری از دختران جوان به خانواده‌هایشان می‌گویند.

مرجانه گلچین یکی از چهره‌های سرشناسی است که به خاطر موقعیت شغلی مجرد زندگی کردن را به زندگی مشترک ترجیح داده است. در این مطلب شما با دلایل زنان برای ازدواج نکردن آشنا می‌شوید.

گروهی از دختران جوان، تشکیل زندگی مجردی را نخستین گام استقلال طلبی می‌دانند و می‌خواهند از لحاظ اقتصادی یا محل سکونت مستقل باشند. روانشناسان به این گرایش دختران جوان «تنها زیستی» می‌گویند زیرا بروز این پدیده موجب گسترش خانواده‌های تک نفره و دشواری تشکیل خانواده در آینده می‌شود.

چرا می­خواهم مستقل شوم؟

دلایل این­که دختران جوان امروزه در جامعه ما به دنبال استقلال و جدا شدن از خانواده­ها هستند را می­توان در موارد زیر جست­و­جو کرد: انسان فطرتاً به دنبال آزادی و به تبع آن آزادی عمل است و دوست دارد آن­طور که می­خواهد زندگی کند.

در کنار این ویژگی نیز در دهه­های اخیر شاهد یکسری تغییرات در جامعه هستیم که ناخودآگاه دختران را به سمت و سوی زندگی تک­نفره سوق می­دهد که شامل:

1- تغییر ارزش­ها: مسائلی که در گذشته ارزش بوده و امروزه ضد ارزش شناخته شده است. به عنوان مثال در گذشته­های نه­چندان دور اطاعت محض از پدر و مادر امری ارزشمند تلقی می­شد که اکنون در خیلی از خانواده­ها دیگر از آن اطاعت بی­چون و چرا خبری نیست.

2- تغییرات اقتصادی: وضعیت اقتصادی در سال­های گذشته به این صورت بود که یک خانواده دارای خانه­ای بزرگ با اتاق­های زیاد بودند اما اکنون مسائل اقتصادی شرایطی را به وجود آورده که خانواده­های 5 یا 6 نفره در خانه­هایی کوچک و آپارتمان زندگی می­کنند. دختر خانواده که بزرگ می­شود می­خواهد خودش را از این همهمه و شلوغی زیر یک سقف جدا کند و وقتی که آمادگی و شرایط مالی­اش را دارد خواهان جدایی از خانواده می­شود.

3- تحصیلات: اعضای یک جامعه مدرن و شهری نیازمند کسب مهارت هستند. دختر و پسر پس از اتمام تحصیلات وارد دانشگاه می­شوند سپس به سمت مهارت­آموزی و کارورزی و شاغل بودن پیش می­روند که باعث می­شود چندین سال از زمانشان صرف تحصیلات و شغل شود که همین مسأله منجر به بالا رفتن سن ازدواج می­شود. بالارفتن سن ازدواج، میل به مجرد زندگی کردن را در دختران زیاد می­کند که ما در جامعه این امر را می­بینیم.

4- تکنولوژی و گردش اطلاعات: انتشار و انتقال اطلاعات بسیار سریع­تر از قبل در حال پخش است که این باعث می­شود برای فرزندان خانواده ایجاد شک و شبهه شود، مثلا چرا باید به شیوه پدرم زندگی کنم؟ این مسائل سبب می­شود شکاف میان نسل­ها زیادتر از گذشته شود که این امر هم باعث تنش در خانواده می­شود و مثلا دختر خانواده تصمیم می­گیرد برای کاهش این تنش­ها به تنهایی­زیستی روی آورد.

5- تغییر ارزش­های زنانگی و مردانگی: تحولات اقتصادی و اجتماعی باعث تغییر ارزش­های زنانگی و مردانگی شده است. زنان مانند قدیم دیگر ارزش یک مرد را به تکیه­گاه بودنش نمی­دانند، زیرا خودشان با توجه به توانشان می­توانند همپای مردان در جامعه حضور پیدا کنند و این مسئله باعث می­شود که دختران با خود بگویند: «نیازی نیست ازدواج کنم که تکیه­گاه مادی داشته باشم.»

بهترین راه­حل

بهترین الگوی استقلال دختران جوان در جامعه ما، استقلال در سایه حمایت و نظارت خانواده و در نظر گرفتن حقوق فردی آن­هاست. دختران جوان باید نگرانی و مخالفت­های خانواده­شان را بپذیرند و روی اهدافشان متمرکز باشند. هدف دختران جوان نباید مجرد زندگی کردن باشد بلکه باید اهداف بزرگ­تری داشته باشند. باید نشان دهند این سبک زندگی هدف نیست بلکه مسیری است برای رسیدن به مقاصد متعالی­تر.

بالارفتن سن ازدواج و افزایش زندگی تک­نفره

لحظه نما:بالارفتن سن ازدواج از تغییرات اجتماعی است که به عوامل گسترده­ای وابسته است. در گذشته گفته می­شد بالارفتن سن ازدواج به دلیل سخت­گیری­های خانواده­هاست. ارگان­ها و سازمان­های دانشجویی برای برطرف کردن این عامل، ازدواج­های دانشجویی راه انداختند که بعدا شان داده شد که این کار تجربه موفقی نبوده، زیرا فقط به حل یک عامل بسنده کرده بودند درصورتی که بالارفتن سن ازدواج پدیده­ای چندعاملی است و ما نمی­توانیم همه را کنترل کنیم. اما این را باید دانست که تنها یا مجرد زندگی کردن پدیده مذمومی نیست و مانند هر پدیده دیگری مزایا و معایب مربوط به خودش را دارد، مانند طلاق. طلاق ظاهرا یک پدیده زشت و مذموم است اما گاهی برای برخی خانواده­ها نقش درمان­گرا را دارد.

فایده­های استقلال

زندگی مجردی دختران مانند هر پدیده نوظهوری حتما دارای یکسری مزایا و معایب است. ناگفته نماند که مزایای این پدیده نسبت به معایبش بیشتر است که باید از وی جامعه­شناسان مورد ارزیابی قرار گیرد. از مزیت­های این پدیده درحال رشد باید به این مورد اشاره کرد:

1- کاهش تنش در خانواده: دختری که می­خواهد از خانواده جدا شود به دلیل شکاف نسل­ها مسلما با اعضای خانواده اختلاف نظر دارد، که این مسئله منجر به تنش می­شود. خیلی از دختران جوان این تنش­ها را در خود می­ریزند که بعدها به صورت بیماری­های روان تنی ظهور می­کند و سلامت روانی خانواده را به­خطر می­اندازد که این جدایی باعث افزایش احترام و کاهش تنش می­شود.

2- داشتن انتخاب­های آزادانه­تر: گاهی در خانواده به دلیل وابستگی اقتصادی، فرزندان از خواسته­ها و تمایلاتشان دور می­مانند مثلا دختری دوست دارد دنبال کار موسیقی برود اما پدر و مادرش با این کار مخالف هستند و از پرداخت هزینه­های مربوط به آن دریغ و از وابستگی اقتصادی دخترشان به عنوان یک اهرم فشار استفاده می­کنند. اما زمانی که دختر جوان بخواهد تشکیل زندگی تک­نفره بدهد ابتدا باید دارای استقلال مادی شود که این امر موجب می­شود شخص در آینده انتخاب­های آزادانه­تری داشته باشد.

3- تمرین استقلال: دختران با تشکیل زندگی یک­­نفره در واقع با پستی و بلندی­های زندگی آشنا می­شوند و مهارت­های زندگی کردن را تمرین می­کنند.

4- تقویت مدیریت اقتصادی

5- گسترش مهارت­های ارتباطی

6- افزایش اعتماد به ­نفس و رضایت از خویش

7- مدیریت بهتر رفتار

از آسیب­هایش غافل نشوید

اما معایبی که زندگی مجردی برای دختران رقم می­زند هم می­تواند بسیار مهم باشند که عبارتند از:

1- مورد قضاوت و نگاه سوءظنانه قرارگرفتن و این­که این دسته از دختران طعمه­های قابل دسترس­تری هستند.

2- نگران بودن مدام خانواده

3- گریبان­گیر شدن با احساس تنهایی

«نه گفتن» را بیاموزید

دختران جوان برای آن­که بخواهند مستقل زندگی کنند باید مهارت­های نه گفتن را تقویت کنند. «نه گفتن» دختران سبب پخته شدن شخصیتشان می­شود. وقتی که خانواده از قاطعیت و آمادگی دخترشان مطمئن شوند با فراغی آسوده­تر به آن­ها فرصت مستقل زیستن را می­دهند.

ازدواج با مرد سنتی ممنوع!

برای دخترانی که مستقل زندگی می­کنند نمی­توان نسخه واحدی را پیچید که آیا در زندگی مشترک موفق خواهند بود یا نه و حکم قطعی داد؛ زیرا موفقیت ازدواج به یک عامل بستگی ندارد.

برخی از این دختران زندگی مشترک خوبی داشته­اند و بعضی نیز با شکست مواجه شده­اند. پس لزوما نمی­توان گفت مستقل و تنها زیستن باعث خوشبختی و بدبختی در آینده می­شود اما در کل این دسته از دختران نباید با مردانی که دارای ارزش­های سنتی و مقید به نظام مردسالاری هستند، زندگی کنند.

مطالب مرتبط

رپورتاژ آگهی

خرید فروشگاه مسبی

راه اندازی سایت همه منظوره کسب و کار آنلاین، ورژن 13 (نقدی)

نظرات ارسال شده

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی