زمان جاری : پنجشنبه 01 مهر 1400 - 12:51 قبل از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردمتعداد بازدید 14
نویسنده پیام
taraa25 آفلاین


ارسال‌ها : 251
عضویت: 10 /9 /1397
تشکرها : 10
تشکر شده : 79
تعیین جنسیت فرزند به روش ای وی اف (IVF)


بسیاری از زوجین تمایل دارند قبل از بارداری اقداماتی در مورد جنسیت جنین انجام دهند. فرآیند تعیین جنسیت جنین به روش ای وی اف دقیق ترین روشی است که به زوجین کمک می کند تا جنسیت جنین خود را قبل از تولد مشخص نمایند. پس با ما همراه باشید تا در ادامه این مقاله بیشتر با این شیوه ی نوین باروری آشنا شوید.

همانطور که می دانید کروموزوم های جنسی زن از دو کروموزوم ایکس تشکیل شده، بنابراین سلول های جنسی مرد که از دو نوع کروموزوم ایکس و ایگرگ تشکیل شده در لقاح با کروموزوم های ایکس زن تعیین کننده جنسیت جنین هستند.

در تعیین جنسیت با روش ای وی اف، خانم تحت درمان با داروهای هورمونی تعداد زیادی تخمک درست می کند. در ازمایشگاه جنین شناسی این تخمک ها با اسپرم مرد لقاح داده می شود. پس از تشکیل جنین نمونه برداری انجام شده و توسط متخصص ژنتیک جنسیت جنین مشخص می شود.

دلایل شایع زوجین برای تعیین جنسیت
آنچه در این مقاله خواهید آموخت
دلایل شایع زوجین برای تعیین جنسیت
مرتب سازی اسپرم ها در روش های تعیین جنسیت
جزئیات مراحل تعیین جنیست با آی وی اف
چالش های تعیین جنسیت با آی وی اف
هزینه تعیین جنسیت با ای وی اف
دکتر فاطمه سروی
ممکن بعضی زوجین چند فرزند از یک جنسیت داشته باشند و برای تعادل خانواده تمایل داشته باشند که فرزندانی از جنس دیگر داشته باشند.
ممکن است زوجنین فرزندی از یک جنسیت خاص را از دست داده باشند و تمایل داشته باشند که فرزندی از همان جنسیت داشته باشند.
برخی بیماری های ژنتیکی شایع ممکن است منحصر به یک جنسیت خاص باشد که با تعیین جنسیت بیماری های مذکور حذف خواهند شد.قبل از انجام روند درمان ای وی اف (IVF) جداسازی اسپرم انجام می شود تا به موفقیت بیشتری در زمینه تعیین جنسیت دست پیدا کنیم
مرتب سازی اسپرم ها در روش های تعیین جنسیت
در اسپرم کرموزوم X حاوی مقدار DNA بیشتری نسبت به کروموزوم Y است، بنابراین سنگین تر است. اسپرم ها به روش سانتریفیوژ یا به روش فلورسانت جداسازی می شوند. در روش سانتریفیوژ اگر اسپرم حاوی کروموزومX باشد به دلیل سنگین تر بودن، به سمت پایین حرکت می کند و در روش استفاده از رنگ های فلورسانت، کروموزومX دارای درخشش بیشتری است.


جزئیات مراحل تعیین جنیست با آی وی اف
از ان جا که تعیین جنسیت به روش ای وی اف، مستلزم انجام تمام مراحل ابتدایی ای وی اف می باشد. بنابراین لازم است مراحل ای وی اف شرح داده شود.

مرحله تحریک تخمدان: در این مرحله داروهای هورمونی به منظور تحریک تخمدان برای تخمک گذاری و تولید تخمک های با کیفیت بالا به خانم داده می شود. پیشنهاد می کنیم مطلب دردهای بعد از آی وی اف | مراقبت های پس از آی وی اف را هم بخوانید.
در مرحله تخمک گیری، تخمک های موجود در فولیکول ها توسط گاید سونوگرافی از بدن جداسازی می شود.
در مرحله بعدی تخمک جداسازی شده با اسپرم لقاح داده می شود.
پس از پنج روز از جنین تشکیل شده بیوپسی انجام می شود.
متخصص ژنتیک نتیجه بیوپسی ها را بررسی می کند و جنسیت و سلامتی جنین ها را بررسی می کند.
در مرحله نهایی جنین های تعیین جنسیت شده به داخل رحم انتقال داده می شود.

چالش های تعیین جنسیت با آی وی اف
تعیین جنسیت به روش ای وی اف دارای دقت تشخیصی ۹۹ درصد می باشد. این امار بسیار اغوا کننده به نظر می رسد و زوجین تصور می کنند اگر برای این امر اقدام کنند ۹۹ درصد به نتیجه دلخواه خواهند رسید، ولیکن در عمل اینطور نیست.بهتر است مطلب درمان ناباروری با لاپاراسکوپی را هم مطالعه نمایید

از انجا که در عمل ای وی اف جنین در محیط ازمایشگاهی تشکیل می شود و پس از اماده سازی رحم به داخل ان انتقال می یابد ممکن است تناسب بین تمایل جنین به لانه گزینی واندومتر مختل شود،بنابراین احتمال حاملگی با این روش حدود پنجاه درصد است واین موضوع یعنی کاهش باروری همواره تعجب زوجین را بر می انگیزد، چرا که عموما افرادی که برای این امر مراجعه می کنند از نظر باروری مشکلی ندارند.
محبوب کن - فیس نما
شنبه 12 تیر 1400 - 13:15
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیربرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :