دوشنبه 04 تیر 1403

عضویت ورود تالار آرشیو نقشه سایت خانه بذر تبلیغات آگهی تماس با ما

خوش آمدید

به جادوی کلمات ؛ سایت سرگرمی تفریحی خوش آمدید

از خانه بذر | بانک بذرهای کمیاب دیدن فرمائید

(کل 1 توسط 0 نفر)

/هیدراته ماندن برای سلامتی امری حیاتی است، اما بحث در مورد بهترین دما برای آب هنگام نوشیدن وجود دارد. برخی از طرفداران نوشیدن آب فراوان معتقدند نوشیدن آب سرد برای شما مضر است. مصرف آب کافی به طور روزانه برای حمایت از کلیه عملکردهای بدن از جمله هضم و متابولیسم، دفع مواد زائد، حفظ دمای طبیعی بدن و سالم نگه داشتن اندام و بافت ضروری است. به گزارش مدیکال نیوزتودی، در این مقاله بررسی می کنیم آیا نوشیدن آب سرد برای افراد مضر است؟ همچنین خطرات و مزایای احتمالی نوشیدن آب سرد و اینکه آیا نوشیدن آب گرم یا سرد بهتر است را توضیح می دهیم.

آیا نوشیدن آب سرد ضرر دارد؟

بر اساس سنت های هندی در طب آیورودا، آب سرد ضمن عدم تعادل در بدن روند هضم را آهسته می کند. دمای هسته بدن حدود 98.6 درجه فارنهایت است و پزشکان آیورودا دلیل این امر را می گویند بدن پس از نوشیدن آب سرد نیاز به صرف انرژی اضافی برای بازگرداندن این دما دارد. در سنت آیورودا، آب سرد “آتش” یا Agni را که باعث سوخت تمام سیستم های بدن می شود و برای سلامتی ضروری است، خاموش می کند. همچنین پزشکان آیورودا بر این باورند آب گرم یا داغ به کاهش هضم غذا کمک می کند.

در طب غربی شواهد علمی کمی وجود دارد که نشان می دهد آب سرد برای بدن یا هضم غذا مضر است. نوشیدن آب فراوان به بدن در دفع سموم، کمک به هضم غذا و جلوگیری از یبوست کمک می کند. یک مطالعه کوچک از سال 2013 اثرات نوشیدن آب در دماهای مختلف را در 6 نفر مورد بررسی و ارزیابی قرار داده است. محققان دریافتند تغییر درجه حرارت آب بر واکنش تعریق شرکت کنندگان و میزان آب بدن آنها تاثیر می گذارد. دمای مطلوب آب در این مطالعه 16 درجه سانتیگراد معادل 60.8 درجه فارنهایت بود که این دمای آب خنک شیر است در این مطالعه شرکت کنندگان آب بیشتری می نوشیدند و تعریق کمتری داشتند. محققان اذعان داشتند نوشیدن آب در دمای 16 درجه سانتیگراد بهترین دما برای کمبود آب در ورزشکاران کم آب است.

خطرات نوشیدن آب سرد

برخی تحقیقات نشان می دهد افراد مبتلا به بیماری هایی که مری یا لوله غذایی را تحت تاثیر قرار می دهند مانند آشالازی باید از نوشیدن آب سرد خودداری کنند. آشالازی یک بیماری نادر است که بلعیدن غذا و نوشیدنی را با مشکل مواجه می کند. مطالعه ای در سال 2012 نشان داد نوشیدن آب سرد علائم را در افراد مبتلا به آشالازی تشدید می کند. با این حال، هنگامی که شرکت کنندگان آب گرم می نوشیدند ضمن کمک به تسکین و آرامش لوله تغذیه غذا و نوشیدنی را به راحتی بلعیدند. یک مطالعه دیگر در سال 2001 که روی 669 زن انجام شد، نشان می دهد نوشیدن آب سرد در برخی افراد سردرد ایجاد می کند.

محققان گزارش دادند 7.6 درصد از شرکت کنندگان پس از نوشیدن 150 میلی لیتر آب سرد یخ از طریق نی سردرد داشتند، همچنین آنها دریافتند شرکت کنندگان مبتلا به میگرن پس از نوشیدن آب سرد 2 برابر بیشتر از افرادی که هرگز میگرن نداشته اند سردرد می گیرند. برخی افراد ادعا می کنند مصرف نوشیدنی های سرد و غذاها باعث گلودرد یا سرماخوردگی می شود. با این حال، هیچ مدرک علمی برای اثبات این ادعا وجود ندارد.

فواید نوشیدن آب سرد

برخی مطالعات نشان می دهد نوشیدن آب سردتر در طول ورزش عملکرد و استقامت فرد را بهبود می بخشد به عنوان مثال، یک مطالعه در سال 2012 شامل 45 مرد نشان داد نوشیدن آب سرد حین ورزش به طور قابل توجهی افزایش دمای هسته بدن را در مقایسه با آب دمای اتاق آشامیدنی کاهش می دهد. مطالعه ای از سال 2014 به بررسی تاثیر نوشیدنی های مختلف بر عملکرد دوچرخه سواری 12 ورزشکار مرد آموزش دیده در آب و هوای گرمسیری پرداخت. محققان گزارش دادند نوشیدن یک نوشیدنی خنک برای عملکرد بهتر از نوشیدن آب در دمای خنثی است. با این حال، آنها به این نتیجه رسیدند ورزشکاران هنگام مصرف یک نوشیدنی خوشبو کننده یخ که دارای رایحه منتول نیز بود بهترین عملکرد را کسب کردند.

برخی افراد ادعا می کنند نوشیدن آب سرد به کاهش وزن کمک می کند. اگرچه برخی مطالعات نشان می دهد نوشیدن آب بیشتر می تواند به بدن کمک کند کالری کمی بسوزاند، اما به نظر می رسد تفاوت کمی بین نوشیدن آب سرد و دمای اتاق وجود دارد.

آب سرد در مقابل آب گرم

ممکن است نوشیدن آب گرم یا داغ به ویژه در ماه های سرد سال تسکین دهند باشد در حالی که آب خنک در هوای گرم می تواند طراوت بیشتری داشته باشد. نوشیدن آب گرم به طور موقت با گسترش عروق و رگ ها گردش خون را بهبود می بخشد. تحقیقات نشان می دهد دمای آبی که مردم می نوشند می تواند بر میزان تعریق و کمبود آب بدن تاثیر بگذارد به عنوان مثال، یک مطالعه روی ارتش ایالات متحده از سال 1989 نشان داد نوشیدن آب گرم با دمای 40 درجه سانتیگراد به جای آب خنک با دمای 15 درجه سانتیگراد باعث می شود مردم کمتر بنوشند که این امر می تواند منجر به کم آبی بدن شود.

یک مطالعه در سال 2013 نشان می دهد دمای مطلوب آب برای کم آبی بدن بعد از ورزش 16 درجه سانتیگراد است یعنی تقریبا معادل با دمای آب شیر خنک. محققان گزارش دادند شرکت کنندگانی که در این دما آب مصرف می کردند به طور داوطلبانه آب بیشتری می نوشیدند و کمتر از زمانی که در دماهای دیگر آب می نوشیدند عرق می کردند. در مطالعه ای در سال 2011، محققان نتیجه گرفتند نوشیدن آب سرد در دمای 5 درجه سانتیگراد “وضعیت آشامیدنی و آبرسانی داوطلبانه” را در 6 ورزشکار تکواندو بهبود نبخشید. با این حال، نوشیدن آب با هر درجه حرارتی برای هیدراته ماندن ضروری است به ویژه هنگام ورزش یا در محیط های گرم.

خلاصه

شواهد علمی کمی وجود دارد که نشان می دهد نوشیدن آب سرد برای افراد مضر است. در واقع، نوشیدن آب سردتر عملکرد ورزشی را بهبود می بخشد و برای کمبود آب هنگام ورزش به ویژه در محیط های گرم تر گزینه بهتری است. با این حال، نوشیدن آب سرد علائم را در افراد مبتلا به آشالازی که لوله تغذیه را تحت تاثیر قرار می دهد، بدتر می کند. همچنین نوشیدن آب سرد یخ زده باعث سردرد در برخی از افراد به ویژه افرادی که با میگرن دست و پنجه نرم می کنند، می شود. افراد باید مطمئن شوند هر روز آب کافی صرف نظر از درجه حرارت آن دریافت می کنند. آکادمی های ملی علوم، مهندسی و پزشکی توصیه می کنند زنان برای تامین آب مورد نیاز بدن باید به صورت روزانه حدود 7/2 لیتر آب و مردان حدود 7/3 لیتر آب بنوشند این نیاز می تواند از طریق غذاها و نوشیدنی ها نیز تامین شود.

 

مطالب مرتبط

نظرات ارسال شده

کد امنیتی رفرش

چطوری جون دل :)

هر موضوعی که میخواهید رو در این قسمت بنویس مانند : پروفایل , آشپزی و...

تمام حقوق مطالب سایت برای مجله جادوی کلمات محفوظ میباشد