جادوی کلمات | سایت تفریحی , سرگرمی

بروزترین مطالب
( واحد آرشیـــــو )

آخرین ارسالی های انجمن وبلاگ نویسان

خوش آمدید

به جادوی کلمات ؛ سایت سرگرمی تفریحی خوش آمدید

از خانه بذر | بانک بذرهای کمیاب دیدن فرمائید

 

رژیم غذایی ممکن است به دلایل مختلفی متوقف شود اما یکی از دلایل عمده ی آن گرسنگی است. ابراز ناراحتی افرادی که رژیم می‌گیرند از گرسنگی باعث شد که شروع به نوشتن این مقاله بکنم.

 

اول باید ببینیم گرسنگی چه معنایی دارد؟

گفتن این که احساس گرسنگی انسان چیز پیچیده ای است، در واقع دور از حقیقت نیست. برای این که این موضوع را با جزئیات پوشش دهیم به سلسله ای از مقالات و یا شاید هم یک کتاب کامل نیاز داریم. تحقیقات برای پرده برداشتن از تعامل و تداخل هورمون های مختلف « مانند لپتین، گرلین، پپتید YY، GLP-1 و دیگر موارد »

 

که مقدار و نوع غذای افراد را نظارت میکنند ادامه دارد. تمام این هورمون ها سیگنال هایی به مغز ارسال میکنند که نه تنها گرسنگی، بلکه فرآیندهای مختلفی را هدایت میکنند.گاهی حتی غذا خوردن و یا گرسنه شدن، دلایل غیر فیزیولوژیکی دارد. به علت کسل شدن گرسنه می شویم، چون در مهمانی هستیم و از ما انتظار خوردن میرود غذا می‌خوریم، چون تبلیغ غذای مورد علاقه مان را دیده ایم به سراغش می‌رویم و کلی دلایل دیگر.

 

جدا کردن دلایل روانی از دلایل فیزیولوژیکی به معنای ساده کردن تعریف گرسنگی نیست، بلکه کار اشتباهی است چون هر دوی این‌ها میتوانند روی یکدیگر تاثیر بگذارند.

 

دیگر هرچه از پیچیده بودن گرسنگی گفتیم کافی است و بهتر است به دنبال راه هایی باشیم تا با گرسنگی در طول رژیم غذایی کنار بیاییم چون اولین گام در مسیر تاثیر گذار بودن برنامه غذایی همین است. در ادامه می خواهم درباره راه هایی که کمک میکند بهتر بتوانید گرسنگی را در طول رژیم غذایی نظارت کنید صحبت خواهم کرد.

 

1- پروتئین بیشتری بخورید.
بسیاری در مورد این بحث می کنند که در کوتاه مدت، کربوهیدرات سیرکننده تر است یا چربی و این در حالی است که اطلاعات نشان می دهد پروتئین از هر دوی این موادر سیرکننده تر است. تحقیقات در این مورد رو به افزایش است و نشان میدهد پروتئین می تواند در بلند مدت، مانع احساس گرسنگی شود.

 

همچنین ثابت شده است در حالی‌که پروتئین « مانند ماهی های کم چرب، مرغ بدون پوست و حتی گوشت قرمز کم چرب » تا مدت زیادی میتواند معده را به خود مشغول کند یک فرد نمی‌تواند کالری زیادی در یک وعده از آن دریافت کند.من همه وقت} می‌گویم دلایل بسیار عمده دیگری هم برای خوردن پروتئین در طول یک رژیم غذایی کاهش وزن وجود دارد

 

از جمله ثبات گلوکز خون و حفظ بافت عضلانی. همچنین باید به این نکته نیز اشاره کرد که بسیاری از مزایای نسبت داده شده به رژیم های کم کربوهیدرات، بیشتر به علت افزایش پروتئین دریافتی در آنها است.

 

2- میوه میل کنید.
میوه به دلایل عجیبی در رابطه با رژیم غذایی بدنام شده است اما این موضوع با حقیقت فاصله دارد. یکی از جنبه های گرسنگی با وضعیت گلیکوژن کبد سرکار دارد، وقتی گلیکوژن کبد خالی می شود، سیگنالی به مغز ارسال می شود که میتواند گرسنگی را تحریک کند، در نتیجه تامین گلیکوژن کبد می تواند کمک کند افراد، احساس سیری بیشتری داشته باشند.

 

فروکتوز موجود در میوه برای تامین گلیکوژن کبد کار می کند و دوستانی که در برنامه غذایی کاهش وزن خود مقدار متعادلی میوه وارد کرده اند، احساس گرسنگی کمتری را گزارش داده اند. این مورد را به دیگر خواص مفید میوه ها اضافه کرده و یادتان باشد میوه ی کامل میل کنید و تا جای ممکن از آب میوه ها دور بمانید.

 

3- فیبر بیشتری میل کنید.
هیچ لیست غذایی بدون آوردن نام فیبر نمی تواند کامل شود. فیبر میتواند حداقل از دو راه به بهبود گرسنگی کمک کند، نخست کشش فیزیکی معده است که یکی از نشانه های مقدار غذای خورده شده است. وقتی معده به صورت فیزیکی کشیده میشود مغز فکر میکند شما سیر شده اید. غذا های سرشار از فیبر با حجم بالا « غذاهایی که حجم بالا و کالری پایین دارند »، کشش معده را به خوبی انجام می دهند.

 

بعلاوه، فیبر خالی شدن شکمی را کند می کند یعنی در این حالت نرخ خارج شدن غذا از معده رو به کاهش میرود. غذایی که فیبر زیادی دارد با نگه داشتن طولانی تر غذا در معده، به فرد رژیم گیرنده کمک میکند برای مدت زمان بیشتری احساس سیری کند. در واقع باید از همان قدیم حرف مادرهایمان را که می گفتند سبزیجات بخور، گوش می‌کردیم.

 

4- به اندازه ی متعادل چربی غذایی استفاده کنید.
جدا از بحثی که درباره کربوهیدرات مقابل چربی به آن اشاره شد، تحقیقات نشان داده برنامه های غذایی که مقدار بسیار کمی چربی دارند باعث می شود افراد، چه در کوتاه مدت و چه بلند مدت گرسنگی را تجربه کنند. چربی غذایی نیز درست مانند فیبر، خالی شدن معده را کند میکند.

 

با اینکه چربی های غذایی در کوتاه مدت، عمده قادر به دفع گرسنگی نیستند اما دریافت مقدار کافی آن میتواند رژیم گیرنده را در بلندمدت راضی نگه دارد و مانع احساس گرسنگی شدید شود.رژیم های غذایی که چربی آن ها بسیار کم است، مزه ای شبیه به مقوا دارند. این مورد به بحث روانی رژیم غذایی گره خورده است

کنار آمدن با گرسنگی شدید در طول رژیم غذایی

و مردم تمایل ندارند رژیمی که مزه ی خوشایندی ندارد را ادامه دهند . معمولا کسانی که این نوع برنامه ها را ادامه میدهند هم پس از مدت کوتاه آن را رها میکنند. تحقیقات نشان داده برنامه های غذایی حاوی چربی مناسب، پایبندی افراد به رژیم را افزایش میدهند.

 

5- ورزش
مردد بودم که در این مقاله به ورزش اشاره کنم یا خیر چون واکنش به آن در یک رژیم غذایی میتواند بسیار متفاوت باشد. به علت مکانیزم های بی شماری که با هم در رابطه هستند ورزش این پتانسیل را دارد که گرسنگی را افزایش دهد، آن را کاهش دهد و یا هیچ تاثیری رویش نداشته باشد. برخی تغییرات کاملا فیزیولوژی هستند. از طرفی، ورزش سرعت انتقال لپتین به مغز را افزایش میدهد که کمک میکند برخی دیگر از سیگنال های گرسنگی بهتر کار کنند.

 

از طرفی دیگر برخی افراد با ورزش، گلوکز خونشان کاهش پیدا می کند « این در اوایل برنامه عمده ممکن است اتفاق بیفتد » و میتواند باعث تحریک گرسنگی شود. بسیاری از محققان می‌گویند ورزش میتواند باعث نظارت اشتها شود اما این مورد پیچیده تر از آن است که بخواهیم به راحتی چنین ادعایی کنیم.

 

برخی افراد رژیمشان را با ورزش همراه می کنند و اینجاست که بحث روانی پیش می آید، یعنی فرد بعد از ورزش کردن با خود میگوید امروز مفید ورزش کردم چرا آن را با خراب کردن رژیمم بی اثر کنم بنابراین ورزش به این شکل روی مهار اشتهایشان تاثیر می گذارد.

 

با این حال گروهی دیگر از افراد هستند که از ورزش به عنوان بهانه ای برای بیشتر خوردن استفاده می کنند. در اینجا هم عامل روانی دخالت دارد، فرد با خود می گوید با ورزش 1000 کالری، به اندازه چیزبرگم سوزاندم. از آنجا که مردم معمولا میزان کالری که با ورزش می سوزانند را دست بالا می‌گیرند در پایان همین ورزش یکی از عوامل پرخوری و خراب کردن برنامه غذایی کاهش وزنشان میشود.

 

پس در نتیجه ورزش در این مورد دو رو دارد، در برخی افراد باعث افزایش تعهدشان به برنامه غذایی می شود و در برخی نیز نتیجه ای معکوس دارد.

 

6- روزه داری متناوب
روزه داری متناوب یکی از مواردی است که به تازگی در دنیا مورد قبول و مورد استفاده قرار می گیرد « نه به آن شکل روزه داری ما مسلمانان » اما روشش تقریبا همان است که یک فرد حدود 16 تا 20 ساعت غذایی نمی‌خورد و به جایش در یک دوره زمانی کوتاه، بیشتر غذای سهمیه اش را میل میکند. تحقیقات بسیاری تا به حال این سبک را مورد بررسی قرار داده اند و به این نتیجه رسیدند که واقعا مزایای زیادی برای ما دارد.

 

این روش برای کسانی که دوست دارند یکی دو وعده مفصل در طول روز داشته باشند بسیار کارآمد است و میتوانند با مشورت پزشکشان آن را امتحان کنند.

 

7- در برابر رژیم غذایی تان انعطاف پذیر باشید.
این هم یکی دیگر از موضوعاتی است که نیازمند یک کتاب کامل پر از بحث است. بگذارید سوالی از شما بپرسم: اگر قرار بود چیزی را که می خواهید هرگز نداشته باشید، چکار می‌کردید؟ فرض کنید چیزی بود که دوستش داشتید، در این حالت واکنشتان چه بود؟ مشخص است که علاقه تان به آن بیشتر می شد. طبیعت انسان آنچه را می خواهد که از آن نهی شده است.

 

حدس بزنید این سوال در موضوع مورد بحث ما چه معنایی پیدا میکند؟ برای بسیاری از افرادی که سعی در کاهش وزن دارند، رژیم گرفتن به معنای نخوردن فلان غذاها است که معمولا غذا های بد نام می گیرند. وقتی رژیم گیرنده از غذای X محروم میشود به مرور می بیند میلش به آن، بیش از هر زمان دیگری است.

 

رژیم گیرنده به مرور متوجه می شود وارد بازی قاچاق خوری شده و احساس گناه میکند سپس رژیمش را گناهکار می‌داند و آن را به کل کنار میگذارد. این احساس بد ممکن است او را بیشتر به سمت غذاها و خوردن احساسی سوق دهد در نتیجه رژیم کاملا علیه او عمل میکند.

 

توصیه میکنم هرگز به علت کاهش وزن، خود را از غذاهایی خاص محروم نکنید چون عوامل مختلفی در طول رژیم باعث اذیت شدنتان می شوند. در ضمن وقتی یاد بگیرید با ایجاد تغییر در همان غذاهایی که همه وقت} می خوردید، وزن کم کنید در آینده نیز برای ثابت نگه داشتن وزن کم شده مشکل نخواهید داشت.

 

بیشتر کسانی که با حذف یک دسته از غذاها وزن خود را کم میکنند حتی اگر به وزن ایده آل نیز برسند در دوره پس از رژیم دچار مشکل می‌شوند. چون نمی توانند بین غذا های عادی و رژیم غذایی شان تعادل ایجاد کنند.

 

8- تحمل کن یا چاق بمان!
می‌خواهم یک چیز را برایتان روشن کنم و در این مورد شوخی هم ندارم، شاید عمده هم برایتان خوشایند نباشد. حتی اگر تمام کارهایی که درباره شان صحبت کردم را نیز انجام دهید و تمام راهکارها را به صورت کامل اجرا کنید باز هم ممکن است در طول رژیم کاهش وزن، کمی احساس گرسنگی داشته باشید.

 

حقیقت این است که کاهش وزن نیازمند این است که از آنچه در طول روز می سوزانید کمتر کالری دریافت کنید و این فرآیند در برخی مواقع باعث احساس گرسنگی میشود. انتظار میرود افرادی که به شدت اضافه وزن دارند و چاق هستند در مراحل ابتدایی رژیم احساس کنند هیچ اشتهایی ندارند اما واقعیت این است که نهایتا گرسنگی، روی زشت خود را نشان میدهد.

 

به همین علت همه کسانی که رژیم می‌گیرند با این سوال اساسی روبرو هستند: چه جیزی برایم مهم تر است؟ کاهش وزن یا خوردن این غذا؟ به همین علت است که انعطاف پذیر بودن در رژیم غذایی بسیار مهم است. باید بتوانیم چنین غذاهایی را به روشی نظارت شده وارد برنامه غذایی خود کنیم و اجازه ندهیم کار به جایی بکشد که خودمان را دور بزنیم.

 

با تمام این اوصاف هر کاری هم بکنید گرسنگی عضوی از رژیم غذایی است. پس باید آن را قبول کنید و به حرکت در مسیر کاهش وزن ادامه دهید.یکی دیگر از مشکلات ما این است که در طول کاهش وزن، حس بدی درباره گرسنگی داریم و از آن می ترسیم در حالی‌که گرسنگی برای یک فرد چاق به معنای چربی سوزی است. پس یا آن را قبول کنید یا چاق بمانید!

 

به علت داشته باشید پس از انجام تمام کارهایی که گفته شد اگر باز هم احساس گرسنگی داشتید همین دو انتخاب ای که در عنوان شماره 8 آمده پیش رویتان است!

مطالبی که شاید دوست داشته باشیـــــــد

رپورتاژ آگهی

»»»»»»»»»»»»»»»»»»»برای سفارش تبلیغات به بخش مربوطه مراجعه فرمائید راه اندازی سایت همه منظوره کسب و کار آنلاین، ورژن 13 (نقدی)

نظرات ارسال شده

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]