close
تبلیغات در اینترنت
این تست برای خانم ها واجب است

جادوی کلمات | سایت تفریحی , سرگرمی

بروزترین مطالب
بخش بایگانی

آخرین ارسالی های انجمن وبلاگ نویسان

این تست برای خانم ها واجب است

به طور متوسط هر ساله 500 هزار زن در سراسر جهان به سرطان دهانه رحم مبتلا می شوند و بیش از 270 هزار نفر از آنها جان می بازند. این سرطان که براثر انتقال ویروس HPV یا پاپیلومای انسانی رخ می دهد امروزه، یك سرطان قابل پیشگیری محسوب می شود. به طور سنتی تست رایج برای تشخیص زود هنگام آن پاپ اسمیر است اما هم اكنون تستی اختصاصي جهت تشخیص HPV موجود است كه می تواند همراه با پاپ اسمیر انجام شود. شاید خواندن خاطرات و تجربیات یک خانم مبتلا به سرطان دهانه رحم که در شرف خارج کردن رحم خود است، بتواند اهمیت این آزمایش را برای تان روشن کند.

http://www.1dar1.com/uploaded/1dar1408188a7e5cfb652e0bcf7f52d11f7a2_IMG13501071.jpg

+ در ادامه با ما باشید »»»

این تست برای خانم ها واجب است

به طور متوسط هر ساله 500 هزار زن در سراسر جهان به سرطان دهانه رحم مبتلا می شوند و بیش از 270 هزار نفر از آنها جان می بازند. این سرطان که براثر انتقال ویروس HPV یا پاپیلومای انسانی رخ می دهد امروزه، یك سرطان قابل پیشگیری محسوب می شود. به طور سنتی تست رایج برای تشخیص زود هنگام آن پاپ اسمیر است اما هم اكنون تستی اختصاصي جهت تشخیص HPV موجود است كه می تواند همراه با پاپ اسمیر انجام شود. شاید خواندن خاطرات و تجربیات یک خانم مبتلا به سرطان دهانه رحم که در شرف خارج کردن رحم خود است، بتواند اهمیت این آزمایش را برای تان روشن کند.

http://www.1dar1.com/uploaded/1dar1408188a7e5cfb652e0bcf7f52d11f7a2_IMG13501071.jpg

نتیجه آزمایش را دست کم گرفتم و ...

مطمئنا هیچ خانمی دوست ندارد تست پاپ اسمیر انجام دهد (تستی که تغییرات سلولی دهانه رحم را بررسی می کند) و من هم یکی از آنها هستم. به خاطر همین هربار به بهانه های مختلف انجام تست ها به خصوص پاپ اسمیر را چند سالی به عقب می انداختم و ترجیح می دادم آنها را فقط هنگام بارداری یا بعد از زایمان انجام دهم. سال گذشته هم وقتی فهمیدم نتیجه پاپ اسمیرم غیرطبیعی است خیلی به آن اهمیت ندادم چون در دهه 20 سالگی ام چندین بار از این جواب ها گرفته بودم و در تست های بعدی مشخص شده بود که مشکلی ندارم، اما وقتی برای آزمایشات بعدی مراجعه کردم و با نتیجه کولپوسکوپی (معاینه و نمونه برداری اختصاصی واژن)، بیوپسی و عمل تشخیصی LEEP (استفاده از الکتریسیته برای برداشتن ناحیه درگیر) مواجه شدم کاملا شوکه شدم! چرا که سلول های غیر طبیعی دهانه رحمم تبدیل به سرطانی مهاجم شده بودند!

حالا باید رحمم را خارج کنم

«خب نگران نباشید حالم خوب است.» سرطان، مراحل اولیه اش را طی می کند اما هفته بعد باید رحمم را خارج کنند تا سلول های سرطانی بیشتر از این در رحم و دهانه آن تکثیر پیدا نکنند. جدا از همه اینها، دلیل ابتلایم به این سرطان بیشتر از هرچیزی شوکه ام کرده بود. من تا به حال آزمایشی برای شناسایی ویروس HPV نداده بودم و دکترم گفت که تقریبا تمام موارد سرطان دهانه رحم براثر این ویروس ایجاد می شوند. به عنوان یک مادر شاغل می توانم بگویم که در 10 سال گذشته تنها برای بارداری ها و زایمان هایم آزمایش داده بودم. در این مدت چندبار خانه مان را عوض کردیم و 3 بار فرصت کردم برای چکاپ به دکتر مراجعه کنم و حتی نتیجه و تاریخ معاینه هایم را هم یادداشت نکردم تا شاید بعدا به دردم بخورد. فقط کافی بود جواب پاپ اسمیرم طبیعی باشد. آن وقت همه چیز را فراموش می کردم. اما شما از تجربیات من درس بگیرید. در این مدت مسائل زیادی راجع به ویروس HPV، تست پاپ اسمیر و سرطان دهانه رحم یاد گرفتم و اکنون می خواهم شما را با آنها آشنا کنم.

به تست های گهگاه اکتفا نکنید!

بارداری و زایمان می توانند در دهانه رحم تغییراتی ایجاد کنند و روی نتیجه پاپ اسمیر تاثیر بگذارند. آسیبی که هنگام زایمان در بافت رحم ایجاد می شود ممکن است باعث نتیجه منفی کاذب یا بی نتیجه ماندن پاپ اسمیر شود اما ممکن است برعکس آن نیز اتفاق بیفتد. بیشتر از 10 سال نتایج پاپ اسمیر من تقریبا الگوی یکسانی داشتند، آن هم این بود که در زمان بارداری نتیجه پاپ اسمیرم غیر عادی می شد اما درست بعد از 6 هفته از زمان زایمان نتیجه آزمایش کاملا عادی می شد. پزشکانی که به آنها مراجعه کرده بودم به من می گفتند پروسه بارداری و زایمان می تواند باعث کنده شدن سلول های غیرعادی از سطح دهانه رحم شوند و به همین دلیل جواب آزمایش پاپ اسمیر بعد از زایمان، طبیعی نشان داده می شود. بنابراین ممکن است زیر این سطح، تغییرات غیرعادی سلولی هنوز درحال رخ دادن باشد و عفونت حاصل از HPV برطرف نشده باشد. از آنجایی که در این 10 سال هر 2 تا 3 سال یکبار باردار می شدم و فقط در زمان بارداری و بعد از زایمان آزمایش می دادم دیگر در زمان های عادی به سراغ این آزمایشات نمی رفتم. وقتی باردار می شویم مجبوریم همه آزمایشات لازم را بدهیم اما بعد از آن انگار بی خیال می شویم! اگر زمان به عقب برمی گشت حتما حداقل 6 ماه بعد از بارداري ام یک وقت ملاقات از پزشک می گرفتم تا مطمئن شوم جواب منفی پاپ اسمیرم کاذب نیست.

سیگار و قرص های بارداری در معرض اتهام

هرچه تعداد زایمان ها بیشتر شود احتمال ابتلا به عفونت های تکرار شونده HPV بیشتر می شود. علاوه بر این سیگار کشیدن، مصرف مداوم قرص های ضدبارداری و سایر مواردی که سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کنند هم می توانند این احتمال را افزایش دهند. اگر در یکی از این گروه ها قرار دارید اهمیت آزمایشات برای تان دو چندان می شود. دیسپلازی (رشد غیرطبیعی سلول های پوشاننده جدار داخلی گردن رحم ) و CIS (سرطان در محل) را اغلب می توان با حفظ قدرت باروری درمان كرد. درمورد من چون سلول های سرطانی به دهانه رحم گسترش پیدا کرده اند، باید حتما رحمم را خارج کنم. خوشبختانه من و همسرم دیگر نمی خواهیم بچه دار شویم. اگر سرطان من پیشرفت کمتری داشت، می توانستیم با عمل تشخیصی LEEP (استفاده از الکتریسیته يا همان برق برای برداشتن ناحیه درگیر) آن را برطرف کنیم. بیوپسی مخروطی و کرایوسرجری نیز از دیگر راه های درمانی دیسپلازی دهانه رحم هستند که به باروری آسیبی نمی زنند.

http://www.1dar1.com/uploaded/1dar1edcc43e1a764366b64b9cdf8a20206d3_13116.jpg

سالی یک بار آزمایش بدهید

قوانین عوض شده اند! پزشكان مي گويند اگر خانمی از سلامت کامل برخوردار است و سابقه ای در زمینه بیماری های مرتبط با رحم ندارد، می تواند به جای آزمایش های سالیانه، هر 3 تا 5 سال یکبار پاپ اسمیر بدهد، اما خیلی از خانم ها هم بعد از بچه دار شدن دیگر حوصله اینکه سالی یکبار آزمایش بدهند را ندارند. بنابراین خیلی راحت از این قانون 3 تا 5 سال یکبار تبعیت می کنند! درحالی که ممکن است در یکی از این آزمایش ها جواب منفی کاذب بگیرید و به سلول های سرطانی 3 تا 5 سال دیگر زمان بدهید تا به رشد خود ادامه دهند! اگرچه سرطان دهانه رحم معمولا با سرعت پایینی پیش می رود اما برخی از انواع آن هم هستند که با سرعت زیادی شروع به تکثیر می کنند. اگر سالی یک بار پاپ اسمیر بدهید خیال تان از این بابت راحت خواهد شد. هزینه هایی که برای هر بار پاپ اسمیر می پردازید خیلی کمتر از هزینه های درمان سرطان خواهد بود. پس یادتان باشد آزمایش، دکتر و ... فقط برای بچه ها و همسرتان نیست؛ کمی به فکر خود هم باشید! یک مادر سالم بهترین هدیه برای فرزندان تان است.

دقت کنید

ویروس HPV بسیار شایع است. اگر به این ویروس مبتلا شده اید به این معنی نیست که در روابط زناشویی بی دقتی کرده اید! بیشتر خانم ها و آقایان زمانی در طول زندگی خود به این ویروس مبتلا می شوند. درواقع تحقیقات نشان داده اند 3 نفر از هر 4 نفر در زندگی خود به این ویروس مبتلا می شوند! گرچه این ویروس معمولا از راه رابطه جنسی انتقال می یابد اما برای ابتلا به آن حتما لازم نیست رابطه ای برقرار كرد. بنابراین ممکن است یک خانم قبل از ازدواج هم به آن مبتلا شود. برخی از عفونت های حاصل از این ویروس خودبه خود درمان می شوند اما برخی دیگر در بدن پنهان می مانند. برای مثال ممکن است فرد با اولین ارتباط زناشویی به HPV مبتلا شود اما سال ها هیچ نشانه ای از خود بروز ندهد. درواقع برخی از انواع ویروس HPV ممکن است باعث ایجاد زگیل در ناحیه تناسلی، دست ها و پاها شوند اما برخی دیگر هیچ نشانه ای از خود بروز نمی دهند و ممکن است در آینده باعث سرطان های پیش رونده و مهاجم شوند. بعضی از افراد وقتی می بینند جواب آزمایشات همیشگی شان طبیعی بوده و ناگهان در آزمایش جدیدشان متوجه وجود این ویروس می شوند فکر می کنند همسرشان از فرد دیگری گرفته و آنها این ویروس را از او گرفته اند درحالی که HPV می تواند سال ها بی هیچ نشانه ای در بدن باقی بماند پس حتما دلیل بر بی وفایی همسر نمی شود! این ویروس آنقدر رایج است که اگر شما یا همسرتان به آن مبتلا نشوید بیشتر جای تعجب دارد تا اینکه به آن مبتلا شوید! علاوه بر این از طریق تماس پوستی یا تماس با حوله و لباس های آلوده هم می تواند انتقال یابد.

 

منبع:http://www.1dar1.com

مطالب مرتبط

رپورتاژ آگهی

دانلود نمونه سوالات تستی و تشریحی آیین نامه راهنمایی و رانندگی+جزوات سیستم همکاری در فروش سبزگستر

خرید فروشگاه مسبی

نظرات ارسال شده

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی